Podnikaví a inšpiratívni

Freelancovanie mi dáva slobodu

Rozhovor s Ninou Šefčík

S Ninou sme kamarátky od strednej školy. Hoci sme spolu chodili na gymnázium a neskôr vyštudovala ekonómiu, vždy bola skôr umelecká duša ako ekonóm. Dnes, keď sa naplno venuje grafike a ilustráciám ako úspešná freelancerka, je to také prirodzené, až sa čudujem, že to tak nebolo odjakživa. Prešla si cestu rôznymi zamestnaniami a vyskúšala si život vo viacerých krajinách. Nateraz zakotvila v Španielsku, kde si plní svoje pracovné aj osobné sny.

Aký bol tvoj život pred rozbehom freelancerstva? Čo bolo tvojím hnacím motorom pre zmenu?

Už od skončenia štúdií na univerzite ma lákala predstava cestovať, spoznávať život v iných krajinách a naberať skúsenosti z iných kultúr. Najprv som žila v Anglicku, neskôr to bolo Škótsko, Írsko a minulý mesiac som sa so svojím mužom a dcérkou presťahovala do Španielska. Celá rodina veľmi rada cestujeme, počas roka aj niekoľko krát.

Sloboda cestovať bez toho, aby mi v tom moja práca nejako prekážala, aby som kvôli práci musela byť na konkrétnom mieste, to bol môj hlavný hnací motor. Zároveň mám slobodu pracovať kdekoľvek som, a v čase, kedy to vyhovuje nielen mne, ale aj ľuďom okolo mňa.

Osobne vždy myslím na to, aký je čas vzácny a ako rýchlo sa život míňa. Preto sa snažím každý moment využiť efektívne a zmysluplne. Tento pocit som nemala, keď som pracovala ako zamestnanec. Mnohokrát človek robí kompromisy, musí reprezentovať strany, s ktorými vnútorné nie vždy súhlasí a nie je pánom svojho času. Freelancovanie mi dáva slobodu vždy zvoliť cestu, ktorú považujem za najužitočnejšiu a najzmysluplnejšiu.

Freelancovanie mi dáva slobodu vždy zvoliť cestu, ktorú považujem za najužitočnejšiu a najzmysluplnejšiu.
Ako si sa vlastne dostala od ekonómie ku grafike?

Pôvodne som vyštudovala hotelový manažment na Ekonomickej fakulte. V tejto branži som striedavo pracovala približne desať rokov. Počas pracovného pobytu v Škótsku sa ma majiteľ hotela spýtal, či by som nemala záujem vytvoriť dizajn pre ich web stránku, neskôr hotelovú knihu a celkový brand look hotela. Toto odštartovalo môj záujem o graficky dizajn a následne aj ilustráciu. Po návrate na Slovensko som pracovala nejaký čas ako grafická dizajnérka pre CBS Maľované mapy. Tu som pracovala pre jeden z najúžasnejších tímov, aký si zamestnanec môže predstaviť. Mala som úžasného šéfa, ktorý dokázal vycítiť v ľuďoch ich potenciál. Vždy sršal optimizmom a nezaprel svojho dobrodružného, pracovitého a priateľského ducha. Neskôr som vyštudovala v Dubline Ilustráciu a dizajn a od toho bol už len malý krôčik k freelancovaniu.

Môžeš nám viac priblížiť svoje začiatky?

Začiatky boli vzrušujúce, náročné a niekedy neskutočne únavné. V čase, kedy som urobila rozhodnutie vydať sa na cestu vlastného biznisu ako ilustrátor a dizajnér, a začala som dávať dokopy portfólio, web stránku, Instagram a iné, osobný život nám priniesol darček v podobe prírastku do rodiny. Narodila sa nám dcérka Ana a ja som musela odložiť všetky podnikateľské aktivity na prvých osem mesiacov úplne stranou. Po čase som začala opäť kresliť, keď sa dalo – večer, keď Ana zaspala, prípadne počas jej poobedného spánku. V nočných hodinách, kedy ľudia bežne oddychujú, či spia, som sedela za stolom ponorená do mojich prvých projektov pre klientov a tiež vlastných nápadov do portfólia. Toto boli najúnavnejšie časy. Ale stálo to za to. Ana má už skoro dva roky a ja sa môžem naplno venovať ilustrovaniu počas dňa. Keď potrebujem extra deň na iné aktivity, viem si to vopred naplánovať a dobehnúť to na druhý deň.

Nemala si potrebu dovzdelať sa? Predpokladám, že ako začínajúci freelancer si nemala všetky potrebné informácie na úspešný rozbeh…

Áno, tato potreba tam bola. Aj napriek tomu, že som mala akú takú predstavu o tom, čo chcem robiť, dnešná doba si pýta oveľa viac. U mňa to boli dve hlavne oblasti, ktoré som si musela ujasniť a získať hlavne sebavedomie a jasnú stratégiu. Prihlásila som sa na 6 týždňový kurz pre začínajúcich podnikateľov. Vnútorná neistota a nevedomosť toho, čo všetko obnáša v dnešnej dobe otvorenie si vlastného biznisu, bola jasná červená kontrolka. Nakopla ma ísť za tými, ktorí vedia o čom hovoria, ktorí ma v kondenzovanej a jasnej forme previedli všetkými dôležitými bodmi, dali mi kontakty a materiály potrebné na úspešný štart v podnikaní.

Ako hodnotíš tento krok spätne?

Toto bol super krok. Okrem toho, že som počas rýchlokurzu získala celkový prehľad o tom, čo všetko je potrebné k začatiu freelancerskej kariéry, stretla som sa s ľuďmi, ktorí boli v podobnej situácii ako ja sama. V tomto procese je pocit komunity veľmi dôležitý. Získala som sebavedomie vďaka informáciám a tiež spätnú väzbu od školiteľov. Návod, ako sa do toho pustiť a čoho sa vyvarovať.

Druhá kapitola je vedieť si nájsť svoje miesto na trhu a vedieť to hlavne odprezentovať ľuďom. Tu nastúpil marketing. Dnes sa ani ten najtalentovanejší, najinteligentnejší či najinovatívnejší podnikateľ nezaobíde bez dobrej marketingovej stratégie. Sociálne siete, web stránka, či e-mailing – to sú vynikajúce nástroje na rýchly štart. V mojom prípade je hlavným zdrojom väčšiny mojich klientov Instagram.

Ako identifikovať ten najlepší kanál šírenia informácií záleží od toho, v čom človek podniká. V mojom prípade vizuálneho dizajnéra je napríklad táto sociálna sieť najvhodnejšia. Za všetkým ale stále stoja medziľudské vzťahy. Ľudia poznajú ľudí a toto si vždy držím na pamäti. Ako používať sociálne siete som sa naučila najmä z online tutoriálov, blogov a od ostatných úspešných ilustrátorov.

Dnes sa ani ten najtalentovanejší, najinteligentnejší či najinovatívnejší podnikateľ nezaobíde bez dobrej marketingovej stratégie. Sociálne siete, web stránka, či e-mailing – to sú vynikajúce nástroje na rýchly štart.
Čo pozitívne ti prinieslo freelancovanie?

Flexibilitu, čo sa času týka, slobodu voľby toho, na čom chcem pracovať a v akých projektoch sa chcem angažovať. A absolútnu kontrolu nad tým, ako komunikujem s klientmi, aký vzťah si s nimi vybudujem a koho oslovím, keď začínam nové projekty. To, že si prácu môžem prispôsobovať tomu, čo je pre mňa a mojich blízkych v danej dobe dôležité. Tiež si určujem vlastné smerovanie na základe toho, ako sa mi v priebehu mesiacov vyvíjajú priority.

Nemusím sa báť, že budem stagnovať, nudiť sa, že by som plytvala časom alebo robila niečo, s čím nesúhlasím. Svoju prácu neoddeľujem od svojho osobného života. Naopak, snažím sa, aby sa vzájomne dopĺňali a obohacovali.

Čo by si urobila inak, ak by si mala začínať opäť?

Nečakala by som tak dlho. Hoci som zástancom myšlienky, že všetko má svoj čas a dnes jasne vidím sekvenciu toho, ako jeden životný krok viedol k druhému až k momentu kde som teraz, myslím si, že som zbytočne dlho viazla v branži, ktorá mi v tom období nedokázala priniesť pocit sebarealizácie, a s ktorou som sa nevedela úplne identifikovať. Myslím, že toto bol aj hlavný omyl – očakávať, že práca ma môže urobiť šťastnou.

Nakoniec sa ukázalo, že šťastie je záležitosť rozhodnutia. Rozhodnutie užívať si každý projekt naplno. Každé písanie emailu, každý telefonát, každú kresbu robiť s vedomou radosťou a na 108%. Toto je niečo, čo keby mi poradil niekto pred desiatimi rokmi, ušetrila by som si veľa horkých chvíľ a otáznikov, prečo mi pocit šťastia uniká ako fatamorgána.

Hlavným omylom bolo očakávať, že práca ma môže urobiť šťastnou. Nakoniec sa ukázalo, že šťastie je záležitosť rozhodnutia. Rozhodnutie užívať si každý projekt naplno. Každé písanie emailu, každý telefonát, každú kresbu robiť s vedomou radosťou a na 108%.
Mala si zo začiatku z niečoho obavy?

Myslím, že to boli klasické obavy typu: „Som zrelá na vlastné podnikanie? Ako to zvládnem finančne? Ako sa vyznám v hromade papierovania a formalít, ktoré podnikanie obnáša? Čo ak moja práca nikoho nezaujme?“

Zbaviť sa týchto obáv je vlastne zbaviť sa strachu z neznámeho. Čím viac som sa informovala, spojila sa s ostatnými umelcami, ktorí boli v podobnej situácii a tiež sa pýtala tých, ktorí už majú dlhoročné skúsenosti, tým viac sa obluda čohosi neznámeho a strašidelného zmenšovala, až si nakoniec zbalila svoje zbrane a potíšku sa vytratila z mojej prítomnosti. A ostalo už len vzrušenie a radosť z toho, aké to ide byť.

Čím viac som sa vzdelávala a pýtala, tým viac sa obluda čohosi neznámeho a strašidelného zmenšovala, až si nakoniec zbalila svoje zbrane a potíšku sa vytratila z mojej prítomnosti. A ostalo už len vzrušenie a radosť z toho, aké to ide byť.
Ako toto celé vnímaš v súčasnosti?

Každý deň je plný nových dobrodružstiev. V súčasnosti väčšina mojich kresieb sú ilustrované portréty, ktoré ľudia z lásky a štedrosti u mňa objednávajú. Ako darček pre svojich blízkych – priateľa, manžela, dcérku, kamarátom ako svadobný dar a podobne. Okrem toho, že sa vnáram každý deň do nového tvorivého procesu, zakaždým objavujem, akí vnútorne bohatí a zaujímaví ľudia žijú okolo nás. Za zaujímavou tvárou sa vždy skrýva jedinečná osobnosť. Rôznorodá kombinácia životných skúsenosti, talentov, pracovných príbehov a zážitkov z ciest a rodinných a priateľských vzťahov.

Moja práca ma nikdy nenudí, každý projekt ma naučí niečo o druhých a niečo o sebe samej. Ľudia sú úžasní, stačí im len dať dôveru a šancu ukázať, čo sa v nich skrýva. My všetci na to máme :).

Nina, ďakujem za krásny a úprimný vhľad do života úspešnej freelancerky. Čoskoro sa ozvem kvoli portrétu :).

Ninu a jej práce si môžete pozrieť na Instagrame, alebo jej web stránke.

Páči sa vám tento článok?

Dostávajte najnovšie články o inšpiratívnych ľuďoch a novinkách v digitálnom marketingu priamo na váš email.

[mc4wp_form id=”1495″]

, , , ,

Related Posts

Všetko o webe
instalacia-wordpress-navod
Jednoduchý návod na inštaláciu WordPressu v šiestich krokoch
Vďaka WordPressu sa stala tvorba web stránok dostupnou pre každého PC friendly usera. Naozaj. Obtiažnosť vytvorenia web stránky by sa…
Čítať viac
Všetko o webe
navod-wordpress
Návod, ako zálohovať či premigrovať web stránku
Ak máte vytvorenú web stránku vo WordPresse, existuje veľmi jednoduchý návod, ako ju pravidelne zálohovať. Alebo presunúť na inú doménu.…
Čítať viac
Všetko o webe
Ako pridávať články na web – návod krok po kroku
Chceli by ste si spravovať svoju web stránku sami? Alebo aspoň pridávať nové články na svoj blog? Tak potom čítajte…
Čítať viac
Menu