Podnikaví a inšpiratívni

Ľudia nemajú trpezlivosť budovať biznis 3 roky, ale majú trpezlivosť chodiť 40 rokov do práce

Rozhovor s Katarínou Vargovou

Katka je mladá, sympatická a najmä nesmierne talentovaná návrhárka svadobných šiat. Za pár rokov sa jej podarilo vybudovať značku Dress by Katarina Vargova, za ktorou sú nevesty ochotné cestovať niekoľko sto kilometrov. Výsledkom jej  práce sú úžasné svadobné šaty, ktoré sú nielen dokonalé výzorom, ale najmä tým, ako unikátne sadnú neveste. Darmo, ak niekto robí svoju prácu s láskou, je to na výsledku cítiť.

Katka, prezraď, ako sa môže dostať účtovníčka k návrhárstvu?

Jednoducho :). Po škole som sa zamestnala ako účtovníčka v jednej veľkej korporátnej firme. Práca ma bavila, ale popravde ma nenapĺňala. Stále som mala pocit, že mi dni bežia a ja ich nevyužívam naplno. Moje ruky boli nezamestnané. Vo voľnom čase som stále niečo vyrábala, najskôr rôzne brošne, náramky či čelenky. Neskôr som začala šiť. Najskôr som šila iba jednoduché veci pre seba, na bežné nosenie.

Kedy nastal povestný zlom a konečné rozhodnutie, ktorým smerom sa vyberieš?

Jedného dňa som ušila plesové šaty pre najlepšiu kamarátku, strhla sa lavína pozitívnych ohlasov a aj ostatné kamarátky si od mňa začali  objednávať šaty. Najskôr to šlo pomalšie, brala som to ako svoje hobby popri práci. Prešiel rok a ja som sa dostala do stavu, že som nestíhala ani jedno, ani druhé. Stále som bola v časovom strese a vedela som, že niečoho sa musím vzdať. Prišla som na križovatku, kde som sa musela rozhodnúť, ktorou cestou sa vybrať. Našťastie som mala obrovskú podporu od môjho manžela. Od začiatku mi veril a ani na chvíľu nezapochyboval, ktorá možnosť je tá správna :).

Prišla som na križovatku, kde som sa musela rozhodnúť, ktorou cestou sa vybrať. Našťastie som mala obrovskú podporu od manžela, ktorý mi veril od začiatku.
Čomu sa venuješ dnes?

Primárne sa venujem šitiu svadobných šiat na mieru. Svadobná sezóna ma úplne pohlcuje. Svadby začínajú od apríla a končia niekedy v októbri, až novembri. Keď sa ma niekto spýta, čo budem robiť po sezóne, moja jednoznačná odpoveď je „nič“ :).

Po sezóne mám pár dní voľna, a následne sa začínam venovať ďalšej sezóne. S každou zákazníčkou komunikujem najskôr cez správy, aby som využila čas efektívnejšie. Osobné stretnutia robím len s vážnymi záujemkyňami. Od novembra robím úvodné stretnutia a záväzné objednávky na ďalšiu sezónu, šijem aj zopár šiat na stužkové, či plesy. Každoročne v januári sa zúčastňujem na svadobnej výstave Perfect Wedding a po nej začínam šiť prvé svadobné šaty a kolobeh sa opakuje.

Ako to celé spätne vnímaš? Musela to byť dobrodružná cesta…

Učila som sa na vlastných chybách, často som si „búchala“ hlavu, prečo som sa rozhodla tak, ako som sa rozhodla. Čím dlhšie som sa venovala môjmu podnikaniu, tým som bola múdrejšia a istejšia v tom, čo robím. Nie len čo sa týkalo šitia šiat, ale celkového procesu.

Rozhodla som sa ísť vlastnou cestou. Nechcela som žiadneho investora, spoločníka, partnera, ani nič podobné. A hlavne nie zamestnávateľa. Viem, že to, čo som si vybudovala, je len a len moje a nikto mi to nemôže zobrať. A teraz som už v štádiu, že si môžem dovoliť mať niekoho pod sebou a aj keď si budem vážiť jeho názor a rady, vždy budem sama sebe pánom :).

Je vôbec niekto, s kým sa radíš?

Väčšinou, keď potrebujem radu, zavolám mojej mame, ktorá kedysi tiež šila. Trošku ju potrápim, kým si osvieži pamäť, ale vždy poradí a pomôže. Na sťažovanie a životné dilemy tu mám kamarátky, ktoré si ma vždy vypočujú, niekedy sa zasmejú a pobavia. A keď potrebujem kompletný balíček, mám tu môjho manžela, ktorý ma ako jediný dokáže na 100% ukľudniť a presvedčiť o tom, že všetko bude dobré. Môžem sa naňho spoľahnúť vo všetkom, čo sa týka domácnosti, aj práce. Napíšem mu zoznam, dám vzorky látok a vyšlem ho do galantérie. Inokedy mu dám niečo vystrihnúť, alebo vyriešiť nejaký technický problém.

Je skvelé mať partnera, ktorý ťa plne podporuje 🙂. Ako spomínaš na svoje začiatky?

Začiatky však neboli jednoduché, hlavne z toho finančného hľadiska. Zo začiatku som šila dosť pod cenu, bála som sa, že ak budem pýtať „veľa“, objednávok bude málo. Postupne, ako som sa zlepšovala, zvýšila sa aj kvalita práce a dopyt po ručne šitých šatách rástol. Za ten čas som si vybudovala, myslím si, dosť dobré meno. Moje meno sa stalo postupne značkou.

Viem, že to, čo som si vybudovala, je len a len moje a nikto mi to nemôže zobrať.
Robila si v začiatkoch aj cielený marketing alebo to v tvojom prípade nebolo potrebné?

O marketingu toho viem málo, robím veci intuitívne. Ale uvedomujem si, že keby sa toho chytil človek, čo vie čo robí, malo by to iné výsledky. Avšak ak mám byť úprimná, celá moja kariéra sa rozbehla nejako mimo mňa a bezo mňa. Slovo dalo slovo, kamarátka povedala kamarátke, jedna nevesta odporučila druhej neveste… Stále tomu niekedy až neverím. Nevesty sa mi ozývajú na základe odporúčaní a ja som za to veľmi vďačná. Objednávok mám viac než dosť, často musím nevesty aj odmietať. Asi aj z tohto dôvodu som marketing nikdy extrémne neriešila.

Stíhaš riešiť aspoň sociálne siete a promo prostredníctvom nich?

Čo sa týka sociálnych sietí, tie si stále spravujem sama. Zo začiatku som stíhala všetko, ale momentálne sociálne siete a marketing samotný dosť zanedbávam. Keďže som v podnikaní sama a robím všetko od komunikácie, vybavovania objednávok, cenových ponúk, obstarávania materiálu, šitia, marketingu a účtovníctva, neostáva veľa času ani energie na sociálne siete. Webovú stránku mám už skoro dva roky a stále som ju nespojazdnila. Dnes už cítim, že budem potrebovať posily. Uvedomila som si, že nemôžem robiť všetko sama.

Kam sa ti podarilo posunúť dnes?

V súčasnosti za mnou cestujú nevesty z celého Slovenska a aj zo zahraničia. Stále skúšam a vymýšľam nové veci. Vo voľnom čase študujem rôzne nové postupy, snažím sa nájsť spôsoby, ako zefektívniť svoju prácu a ísť podľa najnovších trendov. A tiež si robím rôzne kurzy.

Čo teba osobne teší na podnikaní najviac?

Jednoznačne to, že som si sama sebe pánom. Ja sa rozhodnem, kedy pôjdem do práce, do kedy tam budem, akú objednávku príjmem. Ak sa rozhodnem zle, zodpovedám si za všetko sama. Ten, kto podniká, vie, že to nie je jednoduché. Niekedy sú dni, kedy vstávam o piatej a chodím domov v noci. Inokedy sú dni, kedy som do 11 v posteli. Neexistuje 8 hodinový pracovný čas, voľné víkendy a prázdna hlava po tom, ako odídete z práce. Najdôležitejšie však je, že robím to, čo ma baví a nemenila by som za nič na svete. Niekedy sa zastavím a pomyslím si, že závidím sama sebe :).

Toto je krásne, mám to rovnako 🙂. Urobila by si niečo inak, ak by si začínala znova?

Neviem, či by som robila niečo inak. Myslím, že všetko je tak, ako má byť. Samozrejme, že popritom všetkom skvelom a pozitívnom nastali aj situácie, ktoré neboli najpríjemnejšie. Ale práve tieto negatívne skúsenosti ma posilnili a posunuli dopredu.

Najdôležitejšie však je, že robím to, čo ma baví a nemenila by som za nič na svete. Niekedy sa zastavím a pomyslím si, že závidím sama sebe.
Mala si zo začiatku z niečoho strach?

Obavy som vyslovene nemala. Vedela som, že mám vysokoškolské vzdelanie a za sebou niekoľko rokov praxe. Vedela som, že ak to nevyjde, stále sa môžem opäť zamestnať. Aj keď by mi to bolo veľmi ľúto, mala som istotu, že sa stále mám kam vrátiť.

Ľudia mi často hovoria, ako mi závidia, že som mala odvahu ísť do niečoho vlastného, ale ja som to tak nikdy nevnímala. Jednoducho som vedela, že to vyjde a nepripúšťala som si opak.

Od začiatku som sa riadila citátom, na ktorý som kedysi dávno narazila: „Ľudia nemajú trpezlivosť budovať biznis 3 roky, ale majú trpezlivosť chodiť do práce 40 rokov“.

Od začiatku som sa riadila citátom, na ktorý som kedysi dávno narazila: „Ľudia nemajú trpezlivosť budovať biznis 3 roky, ale majú trpezlivosť chodiť do práce 40 rokov“.
Môžeš s čistým svedomím povedať, že si dnes spokojná?

Nikdy som nebola spokojnejšia. Tento rok bol pre mňa zlomový, čo sa týka môjho osobného aj profesionálneho života.

V tejto konkrétnej chvíli som najradšej, že je koniec sezóny a ja mám čas si vyriešiť veci, ktoré som dlhšiu dobu odkladala (ako napríklad tento rozhovor :)). Vo všeobecnosti ma teší to, kde som, že sa stále zlepšujem, rozširujem a teraz aj zväčšujem kapacity.

Aké zmeny chystáš?

Momentálne riešim zväčšovanie priestorov, snívam o tom už dlho. Budem mať rozdelený ateliér –  jedna časť bude reprezentatívna, kde si s klientkami budem môcť sadnúť, dáme si kávu a pokecáme pri skúške šiat. A tá druhá časť bude slúžiť na realizáciu a výrobu šiat. Obrovské množstvo látok, nití, špendlíkov a šijacích strojov. Doteraz som fungovala v jednej miestnosti s týmto všetkým. Bolo to dosť náročné, ale zároveň ma tešilo, že moje klientky pre to mali pochopenie. Často boli dokonca rady, že môžu vidieť aj zákulisie, ktoré je za tvorbou ich šiat.

A aby toho nebolo málo, konečne mám výpomoc, dúfam, že to nezakríknem. Našla som veľmi šikovnú babu, ktorá mi bude pomáhať pri šití a tým ma trochu odbremení. Ale ako sa poznám, o to, čo ma odbremení, si veľmi rýchlo prihodím na ďalších objednávkach :D.

Dnes si naozaj môžem povedať, že ma moja práca živí, baví a napĺňa.

Katka, ďakujeme za výborný rozhovor. Ktovie, možno inšpiruješ aj ďalšie ženy, aby sa nebáli a šli za svojím snom!

Páči sa vám tento článok?

Dostávajte najnovšie články o inšpiratívnych ľuďoch a novinkách v digitálnom marketingu priamo na váš email.

, , ,
Predošlý článok
Ľudia nás v Žufani tľapkajú po pleci, že sme hrdinky
Ďalší článok
Mám pořád hroznej strach, ale bojuju s tím aktivitou

Related Posts

Menu