Všetko o webe

Jednoduchý návod na inštaláciu WordPressu v šiestich krokoch

Vďaka WordPressu sa stala tvorba web stránok dostupnou pre každého PC friendly usera. Naozaj. Obtiažnosť vytvorenia web stránky by sa mohla deliť na obdobie pred a po WordPresse. Napríklad takúto web stránku zvládnu vytvoriť študenti už počas nášho kurzu tvorby web stránok.

Vytvorenie web stránky dnes zvládnete aj bez znalosti programovacích jazykov ako HTML, CSS, či PHP. Samozrejme, ak ich ovládate, o to lepšie :). Výsledkom môže byť personalizovaný dizajn, či funkčnosť webu, kedy nie ste limitovaní šablónou vami zvolenej témy.

Ako teda na inštaláciu WordPressu?

Samotná inštalácia WordPressu je veľmi jednoduchá. Zvládnete ju v pár krokoch a môžete začať tvoriť vašu vlastnú web stránku, respektíve jej obsah.

1. krok – doména a hosting

Ako prvé potrebujete doménu a webhosting. Registrácia domény sa dá urobiť napríklad na Websupporte, rovnako tu môžete zakúpiť aj hosting. Na Websupporte hostujeme všetky naše web stránky a odporúčame ho aj našim klientom. Máme na to aj svoje dôvody. Websupport má relatívne jednoduché administrátorské rozhranie, kde nastavíte naozaj všetko a online podporu, ktorá vám ochotne pomôže aj o polnoci. Vyskúšané viac krát.

Dnes už viaceré hostingové spoločnosti ponúkajú možnosť inštalácie WordPressu na „jeden klik“. Vtedy vám stačí zadať URL adresu (teda doménu), kde chcete WordPress nainštalovať, váš email a heslo používateľa. O zvyšok sa už postará automatický skript. Ak by vás aj napriek tomu zaujímalo, ako prebieha inštalácia, alebo sa v budúcnosti chcete venovať tvorbe web stránok, čítajte ďalej.

inštalacia-wordpress-navod

Doména a hosting na Websupporte.

inštalacia-wordpress-navod-0

Ponuka Websupportu. Pri výbere The Hosting pre WordPress viete inštaláciu WP zrealizovať na jeden klik – ale preplatíte. Inak odporúčame The Hosting. Typ podľa počtu domén, ktoré budete hostovať. 

2. krok – stiahnutie aktuálnej verzie WordPressu

Aktuálnu verziu WordPressu nájdete na web stránke www.wordpress.org. Stiahnite si ju do počítača a rozbaľte ZIP archív. Dnes už nájdete najnovšiu verziu WordPressu k dispozícii na stiahnutie aj v administrácii Websupportu. Dokonca ponúkajú aj vylepšenú a optimalizovanú verziu WordPressu, ktorá je vybavená zopár pluginmi na zvýšenie rýchlosti webu, ochranou proti spamu a komprimáciu obrázkov.

inštalacia-wordpress-navod-1
inštalacia-wordpress-navod-1
3. krok – vytvorenie FTP

V administrácii vášho hostingu si k danej doméne vytvoríte nový FTP účet, alebo použijete existujúci.

instalacia-wordpress-navod-vytvorenie-ftp-1

Administrátorské rozhranie Websupportu. V sekcii Využitie služieb si vyberieme možnosť spravovať FTP a web

instalacia-wordpress-navod-vytvorenie-ftp-1

Administrátorské rozhranie Websupportu. Tu si vytvoríme nový FTP účet. 

instalacia-wordpress-navod-vytvorenie-ftp-3-a

Zadáme prihlasovacie meno, heslo a následne heslo potvrdíme. Údaje by sme si mali zapamätať, kedže ich budeme potrebovať :).

instalacia-wordpress-navod-vytvorenie-ftp-4

Prihlasovacie údaje k FTP nájdeme v rozhraní Websupportu.  

4. krok – nahrajte súbory na hosting cez FTP server

V tomto kroku potrebujete nahrať WordPress na webový server, kde hostujete vašu doménu. Môžete to urobiť cez FTP klienta poskytovateľa vášho hostingu, prípadne cez programy WIN SCP, Total Commander, či FileZillu.

Rozbalené súbory nahrávate do súboru web, public html alebo www, názov adresára záleží od hostingovej spoločnosti. Nahrávate len súbory a podadresáre, teda obsah, ktorý sa nachádza v rozbalenom wordpresse, nie celý adresár. Na pripojenie budete potrebovať údaje, ako sú adresu servera (host), prihlasovacie meno a heslo k FTP.

inštalacia-wordpress-navod-3

Prihlásime sa do FTP. Prihlasovacie údaje nájdeme vo vytvorenom FTP účte v administrácii nášho hostingu (3. krok).

inštalacia-wordpress-navod-3

Prekopírujeme rozbalené súbory WordPressu do adresára web. V niektorých hostingových spoločnostiach to može byť adresár public html alebo www.

5. krok – vytvoríte si databázu

V administrácii vášho hostingu si vytvoríte novú databázu, ktorú WordPress pre svoje fungovanie potrebuje, buď MySQL alebo jej novšiu alternatívu, Maria DB.

instalacia-wordpress-navod-6

Administrátorské rozhranie Websupportu. Vytvárame si databázu. 

instalacia-wordpress-navod-6

Administrátorské rozhranie Websupportu. Zadávame údaje ako názov databázy a heslo, ktoré potvrdíme a následne dáme vytvoriť. 

6. krok – inštalácia WordPressu

Zadáte názov domény do vyhľadávača  – napríklad Google Chrome – www.nazovdomeny.sk, prípadne www.nazov.domeny.sk/wp-admin. Takto sa neskôr budete prihlasovať aj do administrácie vašej novej web stránky. Postupne prejdite všetky kroky na obrázkoch nižšie.

instalacia-wordpress-navod-5

Tu si vyberáme jazyk, v ktorom chcete mat WordPress nainštalovaný. 

instalacia-wordpress-navod-8

Zadávame názov databázy, ktorú sme si vytvorili a heslo. Zadávame aj hostiteľa. V mnohých prípadoch je to localhost, v prípade Websupportu a databázy MariaDB je host mariadb101.websupport.sk:3312.

instalacia-wordpress-navod-8

Spúšťame inštaláciu.

instalacia-wordpress-navod

Vypĺňame údaje podľa navigácie na obrázku a následne dáme inštalovať WordPress. Indexáciu ponecháme vypnutú, kým na stránke pracujeme. Po dokončení stránky by sme nemali zabudnúť na to, aby sme ju zapli. 

instalacia-wordpress-navod-11

Prihlásime sa do administrácie našej novej WordPressovej stránky.

Ta dá! Úspešne ste to zvládli a váš prvý web je vonku. Momentálne už čaká len na to, aby ste ho začali plniť obsahom.

Ak by sa vám WordPress aj napriek tomuto návodu nepodarilo nainštalovať úspešne, kontaktujte nás a my vám s tým rady pomôžeme.

Páči sa vám tento článok?

Dostávajte najnovšie články a dôležité novinky o marketingu a web dizajne priamo na váš email.

, , ,
Ďalší článok
Návod, ako zálohovať či premigrovať web stránku

Related Posts

Všetko o webe
Ako pridávať články na web – návod krok po kroku
Chceli by ste si spravovať svoju web stránku sami? Alebo aspoň pridávať nové články na svoj blog? Tak potom čítajte…
Čítať viac
Všetko o webe
navod-wordpress
Návod, ako zálohovať či premigrovať web stránku
Ak máte vytvorenú web stránku vo WordPresse, existuje veľmi jednoduchý návod, ako ju pravidelne zálohovať. Alebo presunúť na inú doménu.…
Čítať viac
Menu